ÇİÇEK AÇAN ANTALYA

ÇİÇEK AÇAN ANTALYA

           Çiçek Açan Antalya Projesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda yürütülen, Antalya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Expo 2016 Antalya Ajansı, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği ve Peyzaj Mimarları Odası’nın katkıları ile hayata geçirilen bir çalışmadır.
Proje bütçesinin büyük bir kısmı Taşınmaz Kültür Varlıklarının korunmasına ait katkı payından sağlanmıştır. Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, proje için kaynak ayırmaktadır.
Projede, Kaleiçi’nin en çok ziyaret edilen sokaklarından biri olması sebebiyle Hıdırlık Sokak merkez olarak seçilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, sokakta proje kapsamında hayata geçirilecek yapım çalışmaları için ihale gerçekleştirilmiş ve iş teslimi yapılmıştır. Söz konusu çalışmalar, Haziran ayının ilk haftasında tamamlanacaktır.
Hıdırlık sokak ve çevresinde kültürel ve sosyal faaliyetlerin yürütülmesi Antalya Büyükşehir Belediyesi ve paydaşlar tarafından gerçekleştirilecektir. Projeye konu alanda bulunan Hıdırlık Kulesi’nin ve Tophane Surları’nın restorasyonu Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir.

           Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kurulumu devam etmekte olan Etnografya Müzesi, projenin yer aldığı merkezde bulunmaktadır. Müze, tarihi değerlerin korunması ve tanıtılmasında büyük katkı sağlayacaktır.

        Expo 2016 Antalya Ajansı tarafından 2015 Şubat ayında yarışma başvurusu yapılmış olup yarışma süreci ajans koordinasyonunda takip edilmektedir. Çiçek Açan Şehirler Yarışması Jüri üyeleri Temmuz ayında saha ziyareti yaparak projeyi yerinde inceleyecek ve değerlendirme yapacaktır. Yarışmanın ödül töreni 30 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde Kanada’da gerçekleşecektir.