COMMUNITIES IN BLOOM

Çiçek Açan Şehirler, Kanada’da kendini ormancılık ve çevreyi korumaya adamış ve toplumsal katılımla güzelleşmeyi ve zorlu bir süreç olan ulusal program oluşturmayı ilke edinmiş; toplumda yeşil alanları genişletmeye odaklı bir sivil toplum kuruluşudur.

“İnsan, bitki ve gurur … birlikte gelişme” sloganıdır ve programın özünü kapsar.

Tarihçe: Britain in Bloom, Tidy Towns of Ireland ve Villes et Villages Fleuris de France rehberliğinde kurulan Çiçek Açan Şehirler Vakfı, ilk yayınını 1995 yılında Parlamento’da onurlandırılan 29 belediyenin katılımı ile gerçekleştirmiştir. Şimdi, program ülke içerisinde yüzlerce belediyeyi içermekte ve ABD, Asya ve birçok Avrupa ülkesinden katılımcı sağlayarak uluslararası bir kimlik edinmeyi hedeflemektedir.

Program: Program topluluklara gelen bilginin eğitimli profesyonellerden oluşan gönüllü jüri tarafından 6 ana kriter göz önüne alınarak (Düzenlilik, Çevreci Eylem, Mirası Koruma, Şehir Ormancılığı, Peyzaj, Çiçek Sergileri) değerlendirilmesinden oluşmaktadır.

Faydalar: Katılım ile sağlanan gurur, toplumsal hassasiyet ve başarı hissi, tüm Kanada halkını etkilemiştir. Katılımcılar, programın sunduğu turizm ile ilgili ayrıcalıklardan, iş fırsatlarından ve ilgili projelerden finansal olarak yararlanabilirler.

Bütün katılımcılar Çiçek Açan Şehirler Vakfı’nın web sitesin de “Explore our Communities” bölümünde, bir tanıtım sayfası ve kendi web sitelerine bağlı olan bir link ile gösterilmiştir. Yılda iki defa yayımlanan Çiçek Açan Şehirler Dergisi, katılımcıları, uygulanan programdan alınan sonuçları, konuya dair makaleleri ve eğitici öğeleri içerir.

Çiçek Açan Şehirler Vakfı, çevreci eğitim faaliyetlerini desteklemek ve çevre programları kapsamında öğrencilere burs vermek için kurulmuştur. Bu Vakıf, kendini topluma yeşil alanların ve doğanın önem ve sürdürülebilirliği bilincini aşılamaya adamıştır.