MEYDAN PEYZAJ ÇALIŞMASI

Yanık Hastane Alanı – Park

         Yanık Hastane parseli park alanı olarak düzenlenmiştir. Bu alan 1200 m2 dir. Park girişine gelen sokakla bütünleşen geniş bir alan bırakılmıştır. Bu alanda yaşlı zeytin ağaçları anıt ağaç olarak kullanılmıştır. Bitkilerle de tarihin izlerini yaşatılması amaçlanmıştır.

  • Park genelinde zemin kaplamaları doğal taşlardan seçilmiştir. Değişik ölçü ve ebatlarda andezit, bazalt, podima uygulamaları yapılmıştır.
  • Antalya’ nın en büyük özelliği olan ve dünyadaki bilinirliği ve tanınırlığında önemli katkısı olan doğal değerlerimiz falezleri proje içine alarak sergiledik. Park alanından çıkılacak konsol üzerine yürünebilir lamine cam kaplama yapılacaktır. Altta yer alan falezler aralarındaki boşluklarla birlikte sergilenecektir. Falezlerin doğal değer olduğunu, korunarak gelecek nesillere aktarılmasını duyarlılığı yaratmak için yerleştirilmiştir.

meydan_1

Dağ Keçisi Heykeli

        Capra aegagrus cinsinin 9 türünden biri olan dağ keçisi dağlarda yaşayan, evcil olmayan bir türdür. Antalya’da Korkuteli, Elmalı dağlarında, Güllük ve Beydağları, Çubuk Beli çevresinde, Serik’te Bozburun Dağı çevresinde, Manavgat’ta Zerk çevresinde, Akseki, Çevizli, İbradı, Gündoğmuş, Gazipaşa ve Alanya’nın yüksek dağlık kesimlerinde ve Gidengelmez bölgesinde ve şehrin kuzeyindeki Düzlerçamı Parkı’nda bulunmaktadır. Otlarla ve sık ağaçlarla kaplı 1500 metreyi aşan yüksek kayalık dağlarında bulunan keçi türü, bilinçsizce avlanma nedeniyle koruma altına alınmıştır. Dağ keçilerinin çiftleşme mevsimi Kasım aylarıdır. Dağ keçilerine duyarlılığı arttırmak, yerli-yabancı tüm ziyaretçilerin bilgilenmesini sağlamak, Antalya bölgemizde, ülkemizde ve sonrasında uluslararası arenada ilgili birimlerin ilgisini yoğunlaştırmayı amaçladık. Dağ keçisinin doğada yaşayan doğal tür değerlerimizden olduğunu gelecek nesillere aktarılmasının sağlanmasına katkı koymak amacıyla 3 adet Dağ Keçisi heykeli yerleştirilmiştir.

meydan_2

Efektli Havuz ve Oturma Alanı

       Park alanı içerisinde efekt havuzu yerleştirilmiştir. Şelaleler şehri ve her yerde arıklarla su içinde olan Antalya’yı su sesi ile hatırlamak, yazın serinlik sağlaması ve görsel izlence yaratarak zaman geçirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.

       Park alanımıza sınır olan kısa da olsa tarihi surlarımızın kenarlarına oturma birimleri yerleştirdik. Tarih ve doğa ile insanların buluşmasını amaçladık. Park genelinde serpiştirilen oturma birimleriyle insanların zaman geçirmesini bulunduğu yere ve çevresel değerlere duyarlılık kazanmasını amaçladık.

meydan_4   meydan_5

Pergola

150 cm genişliğinde daire pergola yerleştirilmiştir. Bu pergolada Antalya’nın çiçeklerinden sarılıcı bitkiler dikilerek sergilenmesi, altında gölgede oturma alanları yerleştirilmiştir.

meydan_6

Su Kuyusu

Parkın girişinde sembolik bir kuyu yerleştirilmiştir. Bu kuyunun önüne yapılacak açıklama ile geçmişte su gereksinimlerinin nasıl sağlandığının sembolize edilmesi amaçlanmıştır.

meydan_7