SOKAK PEYZAJ ÇALIŞMASI

Hıdırlık Sokağı

 • Hıdırlık sokakta yer alan sınır duvarı üzerine sokağa uyumlu olmasını sağlamak için alaturka kiremit harpuşta uygulanmıştır. Duvar dibi sert zeminler projede belirtilen ölçülerde sökülerek bitki dikim alanı yapılmıştır. Bu alana dikilen bitkilerle taş olan bu duvar yeşille kapatılarak görselliği arttırılmıştır.
 • Mevcutta duvar ile döşemenin birleştiği alanlarda, projede yerleri ve ölçüleri belirtilen, döşeme taşları sökülüp duvar diplerinin yeşillendirilmesi sağlanmıştır.
 • Sokakta otopark kullanımı kaldırılmıştır. Zorunlu araçlar için tek araçlık geçiş bırakılmıştır. Aralıklarla almaçlı olarak kısa süreli araç park alanları bırakılmıştır. Zorunlu araçlar (malzeme giriş-çıkış, sağlık v.b. nedenlerle, çöp toplama araçları..) kısa süreli park edeceklerdir.
 • Bina cephelerinde bulunan gölgeleme elemanlarının kaldırılmıştır. Ticari alan önlerine sokağın genelinde ekru renkli seyyar şemsiye önerilmiştir.

Aydınlatma

Sokağın mevcut aydınlatma sistemi yeterli görülmüştür. Mevcut sistemin işlemeyen noktalarında bakım onarım çalışmalarının yapılması önerilmiştir.

Ahşap Saksı

Bina giriş kapılarına duvara monte edilen askılı çiçeklikler konulmuştur. Bu çiçekliklerle projeye dahil edilen tüm evlerde nostaljik etki sağlanması amaçlanmıştır.

ahsap_saksi_1

Ferforjeli Askılı Çiçeklik

Emprenyeli ahşap antik ceviz rengi boyanacaktır. Ferforje demir bant üzeri antik vida tapası çakılacaktır. Bina giriş kapılarına duvara monte edilen askılı çiçeklikler konulmuştur.

ferforjeli_aski_cicek_1_1

Çiçek Sergileri

Sayısız doğal güzelliklere sahip olan Antalya Kaleiçi’ne, Antalya’nın kaybolan çiçekleri başta olmak üzere, Hıdırlık sokağına ve Yanık Hastane alanındaki parka çeşitli birçok bitki konuldu. Bu uygulamalar yapılırken gösterişli, minimum bakım gerektiren ve kalıcı olmasına önem verildi.

cicek_sergileri_1_1

Bitkilendirme

 1. Hıdırlık Sokağı boyunca uygun alanlara Citrus sinensis (Turunç) dikildi.
 2. Begonvil ve Mor salkım sarıcıları ile sokağa bakan cepheler süslendi.
 3. Evlerin duvarlarına asılı ferforjeli ahşaptan saksılar asıldı, içlerine Antalya’nın kaybolan çiçek türleri yerleştirildi.
 • Restore edilmemiş bina önlerine sarılıcı bitkiler dikilerek sokağın genel havasına dahil edilmesi uygun görülmüştür.
 • Bina pencerelerine ferforje demirden 40 cm yükseklikte çiçeklikler önerilmiştir. Amaç her evin projeye dahil edilmesinin sağlanmasıdır.
 • Bina giriş kapılarına duvara monte edilen askılı çiçeklikler konulmuştur. Bu çiçekliklerle projeye dahil edilen tüm evlerde nostaljik etki sağlanması amaçlanmıştır.
 • Pencere önlerinde binalardan bağımsız ahşap çiçeklikler kullanılmıştır.
 • Ticari alanların önüne gelen yerlerde açık alanların kontrol altına alınmasını sağlamak için ahşap çiçeklikler kullanılmıştır. Ticari alan önüne 200 cm açıklıktan sonra ahşap çiçeklikler yerleştirilmiştir.

        Sokağın bitimi, parkın geçiş köşesinde yer alan betonarme bina park cephesine dikey bahçe uygulaması yapılmıştır. Bitkilerle, tarihi surların buluşması sağlanmıştır. Bu alanda yer alan mevcut meyve-kafe yerinden kaldırılmıştır.

Mevsimlik Çiçekler

       Mevsimlik bitkiler komisyon ve Milli Eğitim işbirliği ile semt çocuklarının yoğun olduğu okullarda tohumları ve çelikleri komisyon tarafından temin edilerek bu okullarda köklendirme çalışmaları yapılacaktır. Bitki dikimleri bu çocuklar, sokak sakinleri ve ilgilenenlerin katılımı ile ilkbahar ve sonbahar şenlikleri olarak yapılacaktır. Sokağın başından sonuna kadar çiçek dikimleri gelecek park girişinde komisyon ile birlikte sezon içerisinde çiçeklerine en iyi bakım yapanlara ödül törenleri ile ödüllerinin verilmesi önerilmiştir.

        Çiçek şenliklerinde konu ile ilgili özel, kamu kuruluşu ve sivil toplum ile halkın buluşması sağlanabilir. Bu buluşmalar; sokak sergileri, söyleşiler, resim sergileri v.b. buluşmalar ile sağlanabilir.

Sokağın yaşamını sürdürmesi; belediyeler, sivil toplum, halk buluşmasının gücünü gösterecek ve başka iyileştirme projelerin de güç birliğinin önünü açacaktır.